‍‍
پشتیبانی09357358915

تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی

 

بسیاری از ما موقع انتخاب محصولات چرمی نمی‌توانیم درست تصمیم بگیریم. وقتی به خرید می‌رویم و می‌خواهیم یک کیف پول یا کمربند با کیفیت داشته باشیم، چرم طبیعی را ترجیح می‌دهیم اما وقتی نوبت به انتخاب لباس‌ها یا کیف‌های رودوشی یا دستی می‌رسد، سراغ چرم مصنوعی می‌رویم. البته، انتخاب این محصولات به عواملی مانند نوع آن‌ها، مد روز و قیمتی که دارند بستگی دارد. در برخی از مواقع نیز باید سراغ مواد باکیفیت و بادوام برویم. به‌هرحال، چه بخواهید محصولاتی از چرم طبیعی بخرید یا سراغ چرم‌های مصنوعی بروید، باید تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی را بدانید. به این ترتیب، انتخابی آگاهانه‌تر خواهید داشت.

 

ویژگی‌های چرم طبیعی

 

چرم طبیعی چرمی است که مستقیما از پوست حیوانات مختلف به دست می‌آید. پوست حیوانات پس از کشته شده، طی عملیات‌های مختلف شیمیایی و مرحله‌ی فینیشینگ به چرم طبیعی تبدیل می‌شود. به طور کلی، این چرم از پوست حیواناتی مانند گاو، بز، گوسفند، شتر و اسب به دست می‌آید و بر همین اساس نیز، انواع چرم طبیعی متفاوت است. گاهی اوقات نیز چرم با کیفیتی خاص از پوست تمساح استخراج می‌شود.

مهم‌ترین فرق چرم طبیعی و مصنوعی به ظاهر آن مربوط می‌شود. چرم طبیعی ظاهری طبیعی دارد و بادوام است. این چرم نرمی و لطافت خاصی دارد اما به راحتی آسیب نمی‌بیند. چرم طبیعی رطوبت را جذب می‌کند و هوا نیز می‌تواند از آن عبور کند. بنابراین، استفاده از آن به سلامت ما آسیبی نمی‌رساند.

برای اینکه چرم طبیعی را بشناسید، باید به رنگ آن توجه کنید. رنگ طبیعی این چرم آن را از چرم مصنوعی متمایز می‌سازد. دومین تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی به میزان کشش آن‌ها مربوط می‌شود. چرم طبیعی کشسانی بالایی دارد که از ترک خوردن و پوسته شدن آن جلوگیری می‌کند.

یکی دیگر از ویژگی‌های چرم طبیعی ظرفیت جذب رطوبت آن است. اگر قطره‌ای آب پشت آن بریزد، پس از مدتی آن را جذب می‌کند اما چرم مصنوعی این‌طور نیست.