‍‍
پشتیبانی09357358915

با انواع پارچه کتان آشنا شوید

قدمت پارچه های کتان به چندین قرن پیش برمی گردد و در اصل برای تهیه لباس های شیک مردان و زنان ثروتمند جامعه استفاده می شد. تصاویری وجود دارد که مربوط به مصری های باستان است و نشان می دهد که از پارچه های کتان استفاده می شده  است.

پارچه کتان چیست

کتان پارچه ای سخت و طبیعی است که از الیاف گیاه کتان تهیه می شود. این گیاه بنفش گلدار در سراسر جهان و به ویژه در اروپای غربی رشد می کند. گیاه کتان بسیار متنوع است و می تواند برای تولید روغن دانه کتان و همچنین منسوجات مورد استفاده قرار گیرد.

به دلیل پیشرفت در تولید پارچه، پارچه کتان مقرون به صرفه تر شده و می توان آن را با الیاف دیگر ترکیب کرد. انواع پارچه کتان برای هر کمد لباس شیک هستند و از پارچه کتان برای تولید کت و شلوارهای اسپرت و لباس های راحتی معمولی، مخصوصاً برای آب و هوای گرم، استفاده می شود.

کتان به دلیل استحکام و قابلیت جذب بالا مورد توجه قرار می گیرد، اما به دلیل بافت و الیاف متمایز، مستعد چروک شدن است. بسیاری از طراحان به جای گریز از این ویژگی پارچه کتان، آن را در طرح های متمایز خود گنجانده اند. تولید کتان گرانتر از پنبه است و در برخی مواقع کتان را با پنبه ترکیب می کنند تا هزینه آن کاهش یابد.

انواع پارچه کتان

امروزه انواع مختلفی از پارچه کتان وجود دارد که همه آن را به دلیل نرمی، دوام، استحکام الیاف و بافت انتخاب می کنند.

در ادامه انواع مختلف کتان که امروزه استفاده می شود آورده شده است:

پارچه کتان داماسک
پارچه کتان مخلوطی زیبا از بافت ساده و ساتن است که به بافت کتان بافت صاف و طراحی برگشت پذیر می بخشد. به طور گسترده ای برای پارچه های رومیزی و دستمال سفره استفاده می شود زیرا معمولاً در رنگ های بلوک تولید می شود.

پارچه کتان ونیز
این نوع پارچه کتانی از نوع داماسک است. علامت آن چاپ بزرگ گل و پارچه های زیبا است.

ملحفه های گشاد
ملحفه های بافته شده بسیار جاذب هستند. یکی از انواع این کتان ها با نام ملحفه چشم پرنده شناخته می شود. این الگو شبیه به چشم پرنده است. از پارچه کتانی گشاد برای حوله و پوشک بچه استفاده می شود.

کتانی Huckaback
این ترکیب کتانی یا از خط خالص ساخته شده است. یعنی این که ترکیبی از پنبه و کتان است. پارچه کتانی برای تهیه حوله مناسب اسب زیرا بسیار جاذب و سبک است.

کتان ساده بافته شده
انواع پارچه های کتان ساده بافته شده ، که به عنوان حوله شیشه ای نیز شناخته می شوند ، معمولاً در چک ها یا راه راه به رنگ آبی یا قرمز یافت می شوند. دلیل نامگذاری آن به حوله شیشه ای این است که برای پاک کردن شیشه ها و از بین بردن لکه ها بسیار مناسب است. این نوع از پارچه کتان دارای بافتی شل است و این باعث می شود آن را بسیار نرم کرده و برای اهداف مختلف تمیز کردن مناسب باشد. مورد اصلی تهیه شده از پارچه کتانی ساده حوله ای (دستمال خشک کن ظروف) است زیرا بسیار جاذب است.

دستمال کتانی
ملحفه دستمال یک پارچه ساده بافتنی است. برای دستمال و برای بلوزهای نرم استفاده می شود زیرا نرم آویزان می شود.

دستمال کتان هلندی
این یکی دیگر از انواع پارچه های ساده است. این کتان را با مخلوط نشاسته و روغن است تا مات شود. نتیجه یک کتان ایده آل برای استفاده در سایه های پنجره و آباژور است.

کتان کامبریک
کتان کامبری از بافت بسیار ظریفی برخوردار بوده و منشاء آن از کامبریا، فرانسه است.

کتانی قصابی
کتانی قصابی انواع دیگری از پارچه های ساده بافی است، اما سفت و درشت است. کتانی قصابی برای پیش بند و لباس های سنگین مناسب است.

ملحفه کتان
پارچه کتان پارچه ای سنگین است که بسیار پهن است. این یک پارچه همه کاره است که برای ملحفه و لباس استفاده می شود. مانند انواع لباس ها و کت و شلوارها و سایر لباس های کتانی از جنس کتانی و روکش زیبا به نظر می رسند.

کتانی حوله ای
حوله ، با بافت حلقه ای آن ، برای حوله ها ایده آل است و به منظور برش حوله ها در اندازه های مختلف در عرض های مختلف عرضه می شود.

انواع پارچه های ترکیبی کتان